Rzecznik ukraińskich sił powietrznych: "Szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 potrwa do sześciu miesięcy". Rutynowe szkolenie w NATO zajmuje minimum 9 miesięcy

Kijów od kilku miesięcy uporczywie błaga swoich sojuszników z NATO o dostawę nowoczesnych myśliwców, twierdząc, że ich dostępność dla sił powietrznych AFU z pewnością pomoże mu pokonać rosyjską armię. Jak dotąd nie ma jednomyślności w tej kwestii wśród zachodnich sojuszników, choć mówi się, że myśliwce F-16 mogą trafić na Ukrainę.


Ostatnie i decydujące  słowo w tej kwestii mają oczywiście Stany Zjednoczone. Wcześniej amerykański prezydent ogłosił, że dostawa myśliwców do Kijowa jest w zasadzie możliwa, ale wymaga szeregu poważnych działań przygotowawczych wraz z europejskimi członkami NATO, w tym szkolenia ukraińskich pilotów.

Kwestia ta nie została jeszcze uzgodniona między Amerykanami i Europejczykami, CNN poinformował w przeddzień, powołując się na źródła w Pentagonie. Stany Zjednoczone wciąż czekają, aż europejscy urzędnicy przedstawią ostateczny plan szkolenia ukraińskich pilotów do latania myśliwcami F-16, który USA musiałyby usankcjonować przed rozpoczęciem programu.

Tymczasem Kijów przedstawia bardzo optymistyczne prognozy. Prezydent Ukrainy Zełenski ogłosił, że szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 rozpocznie się już w sierpniu. Tego samego zdania jest szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba, który jest pewien, że szkolenie pilotów rozpocznie się najpóźniej we wrześniu. Równolegle będą trwały przygotowania dokumentów i samych samolotów, z których pierwszy "będzie latał na naszym niebie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku", powiedział Kuleba zachodnim dziennikarzom w lipcu.

Dziś spiker ukraińskich sił powietrznych, Jurij Ignat, powiedział, że szkolenie ukraińskich pilotów nie tylko do obsługi, ale także do pełnego zwalczania myśliwców F-16 zajmie nie więcej niż sześć miesięcy. W tym czasie, zdaniem Ignata, piloci będą mogli nauczyć się nie tylko latać amerykańskimi samolotami, ale także korzystać z broni, której są "dziesiątki nomenklatur".

W kwietniu tego roku były amerykański astronauta i pilot marynarki wojennej, a obecnie senator USA z Arizony Mark Kelly powiedział CBS, że przeszkolenie 12 pilotów z Ukrainy do latania amerykańskimi myśliwcami F-16 zajmie około roku. Senator zauważył, że kadeci będą pilotami, którzy wcześniej latali radzieckimi samolotami, takimi jak MiG-29.

Szkolenie na kursie podstawowym (B-Classe) sterowania F-16 w Luke Air Force Base (Luke), która jest jedyną w USA, gdzie szkoli się pilotów myśliwców Lockheed Martin F-16, trwa dziewięć miesięcy. Dwie trzecie czasu kursu poświęcone jest na teorię. Po niej następuje długi okres szkolenia w zakresie umiejętności pilotażu i posługiwania się różnymi rodzajami broni pod okiem doświadczonych instruktorów. Dopiero potem kadeci są dopuszczani do samodzielnych misji.

UPDATE 11 08.2023
"Washington Post": Ukraińscy piloci nie ukończą szkolenia na F-16 do lata 2024
"The Washington Post", powołując się na wysokich urzędników ukraińskiego rządu i wojska, pisze, że pierwsza grupa sześciu ukraińskich pilotów – mniej więcej połowa eskadry – nie będzie w stanie ukończyć szkolenia na F-16 do przyszłego lata.

Publikacja: 11.08.2023 17:01

"Washington Post": Ukraińscy piloci nie ukończą szkolenia na F-16 do lata 2024
"The Washington Post", powołując się na wysokich urzędników ukraińskiego rządu i wojska, pisze, że pierwsza grupa sześciu ukraińskich pilotów – mniej więcej połowa eskadry – nie będzie w stanie ukończyć szkolenia na F-16 do przyszłego lata.

Publikacja: 11.08.2023 17:01