Kontrowersyjny pomysł rządu RP sprzed czterech tygodni o przekazaniu Ukrainie połowy naszych Leopardów po tygodniach kołowrotki właśnie dobiegł szczęśliwego końca: Leopardy jadą na Ukrainę.

Kiedy cztery tygodnie temu premier Morawiecki ni z gruszki ni z pietruszki powiadomił urbi et orbi, że Polska wysyła na Ukrainę 104 Leopardy , urzędnicy w Berlinie się wściekli. Ani Morawiecki, ani Błszczak, nie wpsominając o Naczelniku nigdy zapewne nie czytali kontraktu kupna/sprzedaży ciężkiej broni, ba! jakiejkowleik broni. Gdyby to zronili, wiedzieliby że nie wolno im  re-eksportować,nawet oddawać w prezencie tego rodzaju sprzętu. Potrzebują do tego specjalnego pozwolenia producenta, a tego nie mieli. 
Ale dziś jjest już po  kłopocie. Wiadomo było z góry, że kanclerz Scholz musi w podskokach wykonać  każde polecenia Waszyngtonu, także i w spżrawie czołgów. Niemcom należało się jednak ostatnie słowo, które zapadło dziś (wtorek, 2401.2023)
Rząd niemiecki zdecydował się na dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych Leopard. Inne kraje również będą mogły przekazać takie czołgi Kijowowi. Deutsche Presse-Agentur dowiedziała się o tym we wtorek z kręgów koalicyjnych w Berlinie. Wcześniej informowały o tym "Spiegel" i ntv.

Według raportu w sprawę zaangażowana jest co najmniej jedna kompania czołgów Leopard 2A6. Jak podaje "Spiegel", niemieckie czołgi będą początkowo pochodzić z zapasów Bundeswehry. W średniej i długiej perspektywie można by dodać kolejne czołgi bojowe z zapasów przemysłowych, ale najpierw trzeba by je przygotować.

Zgodnie z raportem, kompania  czołgów  składa się zwykle z 14  tanków. "Spiegel" podał , że oprócz Polski, także kraje skandynawskie chciały dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ)podała, że Holandia może być również gotowa do dostarczenia czołgów.

USA najwyraźniej gotowe są do dostarczenia Abramsów
W USA dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że rząd USA może zrezygnować z zastrzeżeń dotyczących dostaw amerykańskich czołgów Abrams. Prezydent USA Joe Biden skłania się obecnie do przekazania Ukrainie "znaczącej liczby" czołgów Abrams,  - podano.

Rząd USA jest bliski zatwierdzenia wysłania na Ukrainę czołgów M1 Abrams - podała także agencja informacyjna AP, powołując się na amerykańskich urzędników. Według raportu, decyzja może zostać ogłoszona w najbliższą środę. Zanim jednak  tanki zostaną dostarczone, mogą minąć miesiące lub lata - dodali.
Ale mimo wspaniałomyślności Jankesów, Kijów i tak  nie uzbiera z tych darów 300 czołgów,któryh natychmiast domaga się generał Załużny. 

Ekspertów zastanowiła  jednak  taka decyzja, bo czołgi Leopard 2A6 to dość nowoczesna wersja tych opancerzonych wozów bojowych, które, delikatnie mówiąc, mają imponującą masę. Obciążony Leopard 2A6 waży około 63 tony. Czołgi o takiej masie bojowej mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla AFU, bazując przynajmniej na osobliwościach gleby w strefie walk  (grząskiebłoto)
Abramsy są jeszcze cięższe.  No, ale show must go on. Wojna musi się dalej toczyć.

Poniżej link do prezentacji Leoparda 2 na filmie z You Tube. 
https://youtu.be/HbsDtMp2FrE