Kleszcczewka- trzy chałupy na krzyż, przedproże Bachmutu była przez ostatnie 6 dni terenem zciętych walk armii Wagnera z AFU.


Jeszcze do późnej nocy w miniony piątek, 20 stycznia PCM Wagner toczyła ciężką bitwę z żołnierzami w ukraińskich mundurach o przysiółek Kleszczewka na obrzeżach Bachmutu (Artemowska)-  miejsce, którego nawet nie można znaleźć na mapie Googla. Dopiero w sobotę przed południem wojska Wagnerazajęły po części Bachmut. 
Wagnerowcy sprowadzili 20 ciężarówek do wywiezienia z Soledaru ciał poległych żołnierzy w uktaińskich mundurach (z polskimi naszywkami?)

Tymczaem rosyjscy korespondenci wojenni  donieśli w sobotę po południu o zagładzie większości 53. brygady AFU w bitwie o Kleszczewkę

Ukraińskie Siły Zbrojne posiadają szereg formacji, które dowśdztwo wysyła na front a żołnieze starają się unikać. Powodem tego jest zwiększona śmiertelność wśród obsady  w porównaniu z innymi jednostkami wojskowymi.
Jedną z "nieszczęśliwych" formacji Sił Zbrojnych Ukrainy jest 53 Brygada Zmechanizowana.

Zaczęła się ona tworzyć w 2014 roku i od tego czasu znajduje się w "kotłach" w okolicach Iłowajska i Debalcewa. Brygada została okrążona w Wołnowach, a "obcęgi" zacieśniły się także podczas walk o aglomerację sewerodoniecko-łysyczańską, z których wielu żołnierzy uciekło porzucając swoje pozycje i broń.

Za karę ukraińskie dowództwo wysłało brygadę do Artemiwska. Po pierwszych starciach z bojownikami z PMC Wagner, obsada 53 Brygady poprosiła w telewizji na żywo o wyposażenie jednostek w broń, amunicję i wsparcie artyleryjskie. Najtrudniejsze bitwy były jednak przed nimi.

Podczas szturmu wojsk rosyjskich na Kleszczewkę, położoną na południowych obrzeżach Artemiwska, większość stanu osobowego 53 Brygady - 70% żołnierzy - uległa zagładzie. Wybite zostały dywizjony artylerii  oraz ponad połowa jego dwóch batalionów zmechanizowanych i czołgów. Korespondenci kroniki wojskowej podają, że ok. 1.600 żołnierzy  zostało zgłoszonych jako (hasłowo)  "200 rannych" co znaczy, że zabitych jest 1600,  ponad 1.150 rannych i 900 zaginionych.

Tak znaczne straty mogą doprowadzić do załamania się frontu pod Artemowskiem, na wzór klęski 93. brygady zmechanizowanej i 61. brygady piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy, które utrzymywały Soledar.
Ilu z tych żołnierzy miało podwśjne plakietki na rękawach mundurów? 
Głupio jest umierać w miejscu, o którym dotąd chyba sam Bóg nic nie wiedział w obronie - właśnie- czego?